Do světa bobů i bez bobu aneb Jak v Jablonci vyrůstají mladí bobisté
Bobisté to nemají v Česku jednoduché. Nemají plnohodnotnou dráhu, chybí i všeobecnější povědomí o sportu. Ani jedno z toho neodrazuje čtyřnásobného olympionika od výchovy nových bobařských nadějí.
Boby jsou sportem pro tvrdé chlapy. Ti se však rodí už v řadách malých žáčků, o které se v klubu Bobsleight Jablonec stará Pavel Puškár. Český legendární bobista se zúčastnil čtyř olympiád, v Naganu dokonce se svým parťákem Janem Kobiánem obsadil osmé místo v kategorii dvojbobů.
Dnes se v Jablonci nad Nisou věnuje žákům třetích tříd a starším a razí heslo: „Hlavně je to musí bavit.“
Podle toho vypadá na první pohled volnější příprava určená všem dětem. Základem je všeobecná příprava v jablonecké tělocvičně, tady se děti učí disciplíně a základní motorice, kterou v budoucnu zúročí možná i v jiných sportovních odvětvích. Nechybí základy gymnastiky, atletiky a míčové hry.
Tréninky zdarma
„Všeobecná příprava je důležitá pro jakýkoliv sport. Do bobu mohou sportovci usednout až v osmnácti letech, proto nepotřebujeme k tréninku bob jako takový a ani ledové koryto,“ uvádí na pravou míru Pavel Puškár. Zájemci o jeho tréninky nic neplatí, využívají vybavení tělocvičny nebo to, co poskytne Svaz bobistů a skeletonistů.
Tréninky probíhají zpravidla jednou týdně nebo dle domluvy s rodiči svěřenců. „Když je baví cvičit, docházet na tréninky a později posilovat, můžou i od nás rovnou do reprezentace, žádný mezistupeň už není,“ líčí Puškár. V reprezentaci následně začíná nefalšovaná dřina v posilovně a také první usednutí do skutečného bobu. Ti nejlepší se tak svezou v ledovém korytě.
Dveře jsou otevřené pro každého. „Přijmeme prakticky každé dítě se zájmem o sport, důležitá je hlavně chuť se hýbat,“ dodává na závěr legendární bobista.
V České republice je u Svazu bobistů a skeletonistů registrována devítka bobařských klubů, které mají na tři stovky členů. A Čechům se teď ve Světovém poháru daří, usídlili se v elitní desítce.